Otwórz menu

Zrzeczenie spadku a zachowek

Artykuł Aleksandry Partyk pt. „Nie chcesz spadku? Można się zrzec, ale tracisz też prawo do zachowku”, opublikowany 16 marca 2024 roku na portalu Prawo.pl, omawia kwestie związane z możliwością zrzeczenia się prawa do dziedziczenia i jego konsekwencje. Zgodnie z prawem, spadkobierca ustawowy może zawrzeć umowę z przyszłym spadkodawcą o zrzeczeniu się dziedziczenia, co musi zostać sporządzone w formie aktu notarialnego. Takie działanie wyklucza spadkobiercę z ustawowego dziedziczenia i pozbawia go prawa do zachowku. Artykuł przedstawia przykład Jagody i jej rodziny, rozważających taką umowę w kontekście relacji rodzinnych i majątkowych.

Podkreślono, że zrzeczenie się dziedziczenia obejmuje nie tylko spadkobiercę, ale również jego zstępnych, chyba że strony postanowią inaczej. Zmiana w przepisach umożliwia teraz zrzeczenie się wyłącznie prawa do zachowku, co może mieć znaczenie w przypadkach, gdy spadek obejmuje np. przedsiębiorstwo czy gospodarstwo rolne, zabezpieczając jego kontynuację.

Dr Patryk Bender z Uniwersytetu Jagiellońskiego wskazuje na zachowek jako na jedną z bardziej problematycznych instytucji prawnych, często prowadzącą do sporów rodzinnych. Nowelizacja prawa spadkowego pozwala na pewne uelastycznienie i potencjalne zmniejszenie konfliktów przez umożliwienie zrzeczenia się prawa do zachowku lub jego części.

Artykuł kończy się informacją, że umowa o zrzeczeniu się dziedziczenia może być zmieniona lub uchylona później, pod warunkiem, że zostanie to zrobione w formie aktu notarialnego, podkreślając możliwość elastycznego kształtowania relacji spadkowych.

Zachęcam do przeczytania pełnego artykułu na stronie Prawo.pl: https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/jak-zrzec-sie-dziedziczenia-co-z-zachowkiem,525928.html.


Kontakt z Kancelarią

Dane teleadresowe

Notariusz Olsztyn
Kancelaria Notarialna Maciej Wróblewski

slice3

tel. 89 519 56 56
tel. kom. 530 741 411

slice2

e-mail:
poczta@notariusz-olsztyn.pl

slice1

ul. Dąbrowszczaków Nr 4 lokal 2
10-539 Olsztyn

Mapa dojazdu

    Wypełnij formularz kontaktowy

    Wróć do góry
    Zamknij menu Zadzwoń do nas tel. 530 741 411