Otwórz menu

Podsumowanie Artykułu: „Dom w budowie nie wyklucza nowej ulgi w PCC”

Kupno pierwszego mieszkania lub domu może być znacznie tańsze, dzięki zwolnieniu z podatku PCC (Podatek od Czynności Cywilnoprawnych), który standardowo wynosi 2% wartości nieruchomości. Od 31 sierpnia 2023 roku, kupujący swoje pierwsze lokum mogą skorzystać z tej ulgi, co pozwala uniknąć dodatkowych kosztów, np. przy zakupie mieszkania za milion złotych, oszczędność wynosi 20 tysięcy złotych.

Ulga dotyczy osób, które w dniu transakcji (i wcześniej) nie posiadały żadnego prawa własności do mieszkania czy domu jednorodzinnego, włączając w to spółdzielcze własnościowe prawa do lokalu. Istnieje jednak wyjątek dla osób, które odziedziczyły połowę (lub mniej) wartości nieruchomości.

Interesującą kwestią jest możliwość skorzystania z ulgi przez osoby, które mają dom w budowie. Interpretacje przepisów wskazują, że jeśli nieruchomość jest nieskończona i nie nadaje się do zamieszkania (np. brak ocieplenia, prądu, czy ogrzewania), to nie wyklucza to możliwości skorzystania z ulgi przy zakupie pierwszego mieszkania.

Ponadto, posiadanie nieruchomości niemieszkalnej, jak murowany budynek gospodarczy, również nie pozbawia prawa do skorzystania z ulgi. Potwierdza to interpretacja przepisów, zgodnie z którą nieruchomość niemieszkalna nie jest równoznaczna z posiadaniem mieszkania czy domu jednorodzinnego, uprawniając do zwolnienia z PCC przy zakupie pierwszego lokum.

To ważna informacja dla osób planujących zakup pierwszego mieszkania, które posiadają nieskończoną budowę lub nieruchomość niemieszkalną, ponieważ mogą one korzystać z ulgi, co pozwala na znaczne oszczędności przy realizacji swojego marzenia o własnym kącie.

Przeczytaj więcej tutaj: https://www.rp.pl/podatki/art39795361-dom-w-budowie-nie-wyklucza-nowej-ulgi-w-pcc


Kontakt z Kancelarią

Dane teleadresowe

Notariusz Olsztyn
Kancelaria Notarialna Maciej Wróblewski

slice3

tel. 89 519 56 56
tel. kom. 530 741 411

slice2

e-mail:
poczta@notariusz-olsztyn.pl

slice1

ul. Dąbrowszczaków Nr 4 lokal 2
10-539 Olsztyn

Mapa dojazdu

    Wypełnij formularz kontaktowy

    Wróć do góry
    Zamknij menu Zadzwoń do nas tel. 530 741 411